|
|
Staženo z:
http://www.cestovni-ruch.cz/hotelieri/kosmak/globalizacni.php
|
|
Bezpečnost v hotelu jako taková je v dnešní době velmi žhavé téma. Každý si jistě uvědomuje, jak důležité je zajištění bezpečnosti našich životů, zdraví a majetku. V souvislosti s velmi rychlým rozvojem společnosti i obchodu se zvyšuje také míra bezpečnostních rizik. V hotelových provozech se nejčastěji setkáváme s problematikou majetkové trestné činnosti.
Podle statistiky kriminality zveřejněné Ministerstvem vnitra České republiky jde hlavně o poškozování cizí věci a podvod. Na druhém místě v žebříčku této nelichotivé statistiky jsou krádeže – hlavně z automobilů a z objektů. Krádeže vloupáním zaujímají třetí místo. Nejčastěji je páchají recidivisté.
Dle specifikace činností a osob páchajících tento druh trestné činnosti v hotelových provozech rozeznáváme 2 základní druhy kriminality – vnější a vnitřní:
Z bezpečnostního hlediska se však v hotelových objektech nesetkáváme pouze s majetkovou kriminalitou, ačkoli představuje největší procento trestných činů. V dnešním globálním světě, kdy se mnohem častěji setkáváme s hrozbou teroristických útoků i na starém kontinentu, je třeba, aby si každý občan uvědomoval, jaká nebezpečí mohou hrozit a čemu je třeba věnovat zvýšenou pozornost. V reakci na tento trend se většina hotelových provozů snaží zvyšovat a zdokonalovat úroveň bezpečnostních opatření. Nejedná se pouze o investice do technického vybavení, stejnou úlohu hraje i pravidelné školení a trénink personálu v bezpečnostní problematice.
V dnešní době je úroveň zajištění hotelu jednou z mnoha důležitých složek, které mají rozhodující vliv na výběr hotelu.
Zvláště u zahraničních společností se setkáváme s důsledným prověřováním zabezpečení hotelu, dodržováním bezpečnostních procedur a profesionalitou personálu. Zajištění bezpečnosti jakéhokoli objektu je pro mnoho lidí zdánlivě jednoduché. Provede se uzamčení všech možných dveří, k hlavnímu vchodu se umístí pracovník ostrahy pro kontrolu vstupujících osob a do objektu jsou vpuštěny pouze osoby s platným vstupním oprávněním. Ovšem v případě tak specifického objektu, jakým je hotel, toto řešení možné není, neboť se jedná v podstatě o veřejný nebo z části veřejný prostor, kam je třeba zajistit volný vstup.
Zejména z pohledu provozovatele hotelu je každá vstupující osoba chápána jako host, který přináší zisk.
Bezpečnost hotelu proto musí být vůči hostům zajišťována a prováděna diskrétním způsobem. Na tyto činnosti a služby si většina hotelů najímá bezpečnostní službu. Zajištění bezpečnosti hotelu je pro seriózní a specializovanou bezpečnostní společnost nejen záležitostí plnění obchodních závazků, ale mělo by být i otázkou profesionální cti a zajištění bezpečnosti obecně. Ovšem celkový pocit bezpečí není možné zajistit pouze bezpečnostními pracovníky, patří sem i velice důležitá spolupráce hotelového personálu. Každý hotelový zaměstnanec na jakékoli pracovní pozici by měl vědět, že je nedílnou součástí širšího bezpečnostního týmu. Neměl by zapomínat na bezpečnost hostů, ale i své vlastní osoby.
Pro provádění těchto činností je nutné znát několik zásad a pravidel:
Na co dbát a čeho si všímat:
Pracovníci na těchto pozicích přicházejí do kontaktu s hosty nebo osobami vstupujícími do hotelu jako první, mají tedy jedinečnou možnost zjistit informace o potenciálních závadových osobách.
Na co je tedy třeba dávat pozor a na co se zaměřit konkrétně? Vizuální kontrola osob vstupujících do hotelu, ale i vycházejících ven. Pracovníci si díky svým zkušenostem mohou již při prvním kontaktu udělat představu o konkrétní osobě podle chování, jazyka nebo charakteru oblečení.
Důležité je věnovat pozornost nestandardním a podezřelým okolnostem a jakýmkoli nesrovnalostem, např. nepřiměřenému oblečení (kabáty či dlouhé bundy v letním období), pod kterým lze ukrýt zbraně, předměty pocházející z trestné činnosti nebo nástroje k ní sloužící.
Je třeba si uvědomit, že pachatelé krádeží svým vzhledem, oblečením a vystupováním působí jako „normální“ hosté. Mnohdy se jedná o cizince ze zemí bývalého východního bloku, ale i z rozvinutých západních zemí.
Většinou jde o organizované skupiny, kdy nejprve „tipaři“ obhlédnou prostor a samotné krádeže provádějí další členové.
Mezi podezřelé okolnosti patří:
Na recepci se neustále pracuje s osobními údaji hostů, s poměrně vysokými peněžními částkami v hotovosti a vydávají se karty k pokojům. Nejen z těchto důvodů je třeba pracovat s nejvyšší možnou profesionalitou a obezřetností zejména při poskytování informací o hostech a hotelu.
Pracovníci pokojové služby každodenně vstupují do pokojů hostů a přicházejí s nimi do kontaktu. Mají jedinečnou možnost odhalit případné pachatele krádeží nebo jiných trestných činů jen samotnou přítomností na pokoji hosta. Během výkonu pracovních povinností by tito pracovníci měli dodržovat určitá pravidla a doporučení.
Většina majitelů stravovacích provozoven, jejich provozovatelé a vedoucí mají obrovskou trhlinu ve důvěryhodnosti svých zaměstnanců, aniž by si to uvědomovali.
Většina zaměstnanců věří tomu, že když prodáte jednu položku z jídelního lístku za 100,- Kč, částka 96,20 z toho jde přímo do kapsy majitele nebo vedoucího.
Samozřejmě, že se můžete pochechtávat absurditě názoru na soustavné zaměstnání, jehož průměrný čistý zisk se pohybuje kolem 4%; tato představa je však reálná. A pokud si váš pracovní tým, který je vyplácen hodinovou mzdou, neumí lépe představit skutečnost, čí je to vina? Nejsem právě ten, kdo by se tím měl zbytečně zabývat; jeden řecký filozof mnohem moudřejší než já, jednou řekl: „Jestliže syn kleje, uhoďte jeho otce!“ Nejspíš je vhodná doba naučit náš tým vést a řídit si svoji práci způsobem, jakoby jim patřila.
Naše společnost strávila posledních 7 měsíců zkoumáním více než 480 úspěšných vlastníků, příjemců licencí, ředitelů vícenásobných jednotek a generálních ředitelů, kteří se po celém světě zabývají kompletním servisem, rychlým servisem, rychlými příležitostnými službami a nekomerčními službami v odvětví stravovacích služeb a rozhovory s nimi. Identifikovali jsme tři ústřední názory, které jsou společné ve všech vrcholně výkonných společnostech:
• Buďte brilantní v základech fungování;
• Ovlivňujte služby jako svůj neviditelný produkt;
• Učte každodenně svůj tým o tom, jak restaurace vytváří a ztrácí peníze.
Řízení současné pracovní síly tvoří vysoce podporovaná a udržovaná odpovědnost za příjemce licencí, manažery jednotek a vlastníky. Vyžaduje každodenní závažná jednání, opakování dovedností a přenos energie. To obnáší ohromnou spoustu práce. Značná část tohoto úsilí by se mohla usnadnit nebo zmírnit, jestliže se nejdřív zaměříme na srovnání smýšlení našich zaměstnanců, kteří pobírají hodinovou mzdu, s perspektivou majitele. Dejme tomu, že obsluhující personál nebo kuchař nebude nikdy myslet zcela stejným způsobem jako vy; jestliže je však budete moci naučit, aby se alespoň při práci dívali stejným pohledem jako vy, zjistíte, že se vám bude tým lehčeji řídit a snadněji dosáhnete svých cílů. Kde máte začít? Dále následuje 7 způsobů vedení jako byste podnik vlastnili.
Jak můžete očekávat, že váš tým bude uvažovat jako vlastníci, dokud jasně neuvidí nízkou marži černé na bílém?
1. Ochrana a čistota potravin je úkolem číslo JEDNA. V zavřené restauraci nemůžete prodávat, obsluhovat ani mít zisk. Přesvědčte se, zda každý člen pracovního týmu ví, jak vážná je věc vzniku chorob z jídla a zda jejich chování v každé směně posiluje bezpečné zacházení s potravinami, přípravu a servis jídla.
2. Ukažte členům svého týmu peníze. Vytvořte plakát s grafickou podobou eura, na kterém je znázorněna platba zákazníka. Rozdělte euro proporcionálně tak, aby bylo vidět jaká jeho část připadne na: práci, potraviny, nápoje, marketing, ubrousky, veřejné služby (voda, plyn, elektřina), nájem, pojištění, daně, atd., atd. Jak můžete reálně očekávat, že váš tým bude uvažovat jako vlastníci, dokud jasně neuvidí nízkou marži černé na bílém? Přemístěte tenhle plakát každý týden na jiné místo v kuchyni, skladovacích prostorách a v zónách, určených pro odpočinek. Co posílíte, to získáte.
3. Všechny restaurace jsou řízeny na tržby, ne všechny však usilují o prodej. Způsob číslo jedna na snížení nákladů? Vyškolte svůj tým tak, aby zvýšil prodej. Před každou směnou stanovte svému týmu cíle prodeje a zdůrazněte skutečnost, kterou by udělal majitel: prodej prvního masitého jídla po polévce kryje náklady, zatímco prodej předkrmu, nápojů nebo dezertu je nejlepším hostinským účtem k rentabilitě.
4. Proveďte výběr, nenajímejte si. V době, kdy nikdo „nevlastní“ kvalitu, zatímco ji každý vyžaduje, se bitva o rentabilitu přesouvá na lidi. Najímáte si personál za účelem dosažení odlišnosti nebo pouze kvůli „zaplnění mezery“? Vybíráte si nejlepší lidi nebo pouze průměrné? „Průměr“ znamená, že jste buď nejlepší z nejhorších nebo nejhorší z nejlepších.
5. Oceňte svoje aktiva. Zaměstnanci jsou jako manželé; neukážete-li jim porozumění, půjdou jinam. Majitelé, stejně jako trenéři, stanoví pro každou směnu konkrétní cíle a nadchnou svůj tým tak, aby společně těchto cílů dosáhli. Poblahopřejte za vysoké tržby členům týmu, kteří dodržují recepty a opatrně zacházejí s nádobím a sklem.
6. Zaměřte se na 99 nikoli na 1. Z každé stovky zákazníků, kterou obsluhujeme, je jich 99 uctivých a jeden je vyzývavý. Způsob, jakým převedeme svoje emoce a energii po vzájemném ovlivnění s takovýmto „zákazníkem z pekla“ je reflexí naší profesionality a kvocientu vlastnického smýšlení. Bylo řečeno, že jedince můžete posuzovat podle velikosti záležitosti, která jej rozzlobila. Po střetu se zlostným zákazníkem obraťte svůj nevlídný pohled vzhůru nohama. Soustřeďte se na 99 procentní většinu a nezapoťte se kvůli 1% zákazníků, kteří se stejně budou rozčilovat bez ohledu na to co pro ně uděláte.
7. Vydělat euro je snadné. Mnohem obtížnější je vytvořit odlišnost (různorodost). V jakémkoli úspěšném podnikání neexistuje síla či velikost bez laskavosti a vlídnosti. Vraťte ji svým zákazníkům, svému pracovnímu týmu, svému společenství. To je největší ponaučení, které mohou majitelé svému týmu vštípit.Hodnocení zaměstnanců není nijak samoúčelné. V gastronomii je nástrojem kontroly dodržování kvality poskytovaných služeb a formou dohledu nad dodržováním profesních standardů zaměstnanců. Správně metodicky prováděné hodnocení zaměstnanců vede nejen k pravidelnému posuzování jejich profesní způsobilosti, ale je také cestou ke spravedlivějšímu odměňování, k prohlubování motivace, ale zároveň i průzkumem spokojenosti zaměstnanců a potřeb jejich profesního rozvoje. Při hodnocení musíme vycházet z prvotního zadání, které jsme zaměstnancům dali, tj. z profilu jejich pracovní funkce a z organizačních pravidel k ní navázaných. Nesmíme ovšem zapomenout posoudit, jestli lidský profil zaměstnance, jeho typ nervové soustavy a charakter odpovídají požadavkům na výkon funkce.
Chcete-li správně využívat hodnocení zaměstnanců při personální práci, je třeba jasně stanovit objektivní pravidla hodnocení a seznámit s nimi zaměstnance. Mějte na paměti, že pravidla je třeba nastavit tak, aby odpovídala jednotlivým profesním skupinám a jejich pracovním výkonům. Nezapomínejte, že zjištění stavu věcí je třeba se zaměstnanci projednat. Bez toho nebudou hodnocení vnímat jako korektní, spravedlivé a čestné. Pohovor je momentem, kdy můžete korigovat pracovní výkon i chování zaměstnance. Hodnocení není bezúčelnou kritikou, ale způsobem posouzení situace a její nápravou. Pravidelné hodnocení zaměstnanců je zárukou spolehlivého a pozitivního vývoje jakékoli organizace.
Metody využívané k hodnocení zaměstnanců v gastronomii nejsou příliš rozsáhlé. Je to především pozorování zaměstnanců při práci, tj. chování k hostům, kolegům, kvalita jimi produkovaných výrobků a služeb, dodržování profesních, hygienických i organizačních pravidel a posuzování písemných a účetních dokladů souvisejících s jejich profesním zaměřením. Forma projednání výsledků hodnocení je vlastně jediná – hodnotící pohovor. Při něm máte jedinečnou možnost vysvětlit zaměstnancům jejich chyby a korigovat je. Ovšem také příležitost tázat se zaměstnanců na jejich poznatky a připomínky z každodenní praxe v zařízení. Na hodnocení přímo navazuje odměňování zaměstnanců. Jestliže jsme stanovili pravidla hodnocení, je poměrně jednoduché k nim připojit zásady odměňování, především v oblasti pohyblivých, nenárokových a motivačních složek mzdy. Odměňování, pozitivní, ale i ve formě nevyplacení celého přislíbeného motivačního objemu mzdy, musí být zaměstnancům srozumitelné a jasné. Nejlepší je, když si dovedou podle stanovených pravidel sami spočítat pohyblivou část jejich mzdy. V gastronomii se obecně nejvíce sleduje dodržování kvality práce a služeb, profesní a odborná způsobilost a komunikace s hosty. Právě u zaměstnanců ve výkonných pozicích, kterých je v gastronomii i službách nejvíce, je třeba mít na paměti, že je nutné zvolit jako interval hodnocení nejkratší možné období – jeden měsíc.
To nám dává možnost odměňovat je rychle za dobré výsledky, ale i je kárat za nekvalitu.
Jako motivační faktor nejvíce fungují peníze. Nicméně slyší na vyslovenou pochvalu i kritiku a dnes už vnímají jako odměnu další výhody, které jim dávají možnost sportovního, kulturního vyžití, ale i preventivní zdravotní péče. V případě nepeněžitých odměn je dobré dbát na to, aby tyto odpovídaly zájmům i potřebám konkrétních skupin zaměstnanců. Není jednoduché hodnotit a spravedlivě odměňovat zaměstnance, ale je to jediná cesta, jak mít pod kontrolou vývoj zařízení, chování zaměstnanců i prostředky, které vydáváte na mzdy a s tím související povinné odvody. A především kontrolovat a kontinuálně udržovat kvalitu poskytovaných služeb.Důležité zdroje a texty pro tvorbu mé Ap.